Orijen – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 15 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Orijen to kanadyjska marka, produkująca karmy dla zwierząt. W swojej ofercie ma serie suchych karm, które nie zawierają zbóż. Coś dla siebie znajdą właściciele psów na każdym etapie rozwoju i o różnych walorach smakowych. Do analizy wybraliśmy Orijen Original.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Orijen to wielokrotnie nagradzana marka kanadyjskich karm dla zwierząt, promująca powrót żywienia do podstawowych potrzeb psa czy kota. Marka bazuje na produktach pozyskiwanych lokalnie, dostosowanych do układu pokarmowego obu gatunków zwierząt oraz ich naturalnych oczekiwań żywieniowych. Dodatkowo, wszystkie karmy w dużym stopniu bazują przede wszystkim na mięsie. 

Producent zapewnia, że marka Orijen przygotowuje swoje produkty w myśl zasady biologicznej odpowiedniości do potrzeb psów. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim promowanie karm, które są bogate w białko pochodzenia zwierzęcego biorące się bezpośrednio z dużego udziału mięsa w suchym pokarmie. Wszystkie wykorzystywane składniki pochodzenia zwierzęcego mają jakość human grade, czyli najwyższą – bo przeznaczone są również do spożycia przez ludzi. Mięso, jajka czy ryby w karmie częściowo są surowe i wcześniej nieprzetwarzane, częściowo zaś suszone w niskich temperaturach, aby zachować wszystkie składniki odżywcze. Filozofia Wholeprey™ zakłada, że w karmach pojawia się nie tylko mięso, ale również podroby, chrząstki czy kości, dostarczając wszystkich minerałów, witamin i mikro- oraz makroelementów. Dzięki temu dodatkowa, sztuczna suplementacja karmy jest mocno ograniczona. Co więcej, węglowodany dostarczane z roślin o niskim indeksie glikemicznym używane w karmie zamiast popularnych wypełniaczy – zbóż, kukurydzy czy ziemniaków – zmniejszają ryzyko nadwagi czy cukrzycy. 

Podstawowe cechy produktu  Orijen Original:

• 0% zbóż, glutenu – składniki alergiczne i ciężkostrawne dla psa.
• 85% świeżego mięsa (2/3 składników mięsnych: surowych, świeżych i 1/3 delikatnie dehydratyzowanego mięsa).
• Tylko 15% węglowodanów.
• Suszone składniki w temperaturze 90 stopni C – przy użyciu naturalnych środków konserwujących.
• Odpowiednia dla wszystkich psów na każdym etapie życia od juniora do seniora.
• Koncepcja WholePrey – całe mięso.
• Mięso z kury i indyka pochodzi z ekologicznego chowu i zakwalifikowanych do spożycia przez ludzi.
• Zawiera całe ściółkowe jajka.
Ryby poławiane w naturalnym środowisku.
• Bogactwo warzyw i owoców jako naturalne uzupełnienie diety w witaminy i minerały.
• Bez konserwantów i sztucznych składników.
• Najwyższa jakość na rynku.
• 100% naturalny produkt.
Świeże zioła – wspomagają trawienie.
• Bogactwo antyoksydantów pochodzących z leśnych owoców.
• Kanadyjska jakość.
• Bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 zapewnia piękny wygląd sierści i zdrową skórę twojego pupila.

Skład karmy

Świeże mięso kurczaka 13%, świeże mięso indyka 7%, świeże całe jaja 7%, świeża wątroba kurczaka 6%, świeży cały śledź 6%, świeża cała flądra 5%, świeża wątroba indyka 5%, świeża szyja kurczaka 4%, świeże serce kurczaka 4%, świeże serce indyka 4%, kurczak dehydratyzowany 4%, indyk dehydratyzowany 4%, cała makrela dehydratyzowana 4%, całe sardynki dehydratyzowane 4%, cały śledź dehydratyzowany 4%, cała czerwona soczewica, cała zielona soczewica, cały groch zielony, włókno soczewicy, cała ciecierzyca, cały groch żółty, cała fasola pinto, cała fasola biała, olej ze śledzia 1%, tłuszcz z kurczaka 1%, chrząstki kurczaka 1%, wątroba kurczaka (liofilizowana), wątroba indyka (liofilizowana), świeża cała dynia, świeża cała dynia piżmowa, świeża cała cukinia, świeży cały pasternak, świeża marchew, świeże całe jabłka red delicious, świeże całe gruszki bartlett, świeży jarmuż, świeży szpinak, świeże liście buraków, świeże liście rzepy, brązowy kelp, cała żurawina, całe borówki, całe jagody saskatoon, korzeń cykorii, kurkuma, ostropest plamisty, korzeń łopianu, kwiat lawendy, korzeń prawoślazu lekarskiego, owoce dzikiej róży.

DODATKI (na 1 kg karmy): cynk: 100 mg.

Analiza składu

Białko surowe 38%, tłuszcz surowy 18%, włókno surowe 5%, wilgotność 12%, popiół surowy 8%, wapń 1,4%, fosfor 1,1%, kwasy tłuszczowe Omega 6 3%, kwasy tłuszczowe Omega 3 1%, DHA/EPA 0,3%/0,2%, glukozamina 1400 mg/kg, chondroityna 1200 mg/kg.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu znajdziemy świeże mięso z kurczaka. To świetne źródło białka i minerałów. Musimy jednak pamiętać, że surowe mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostanie usunięta, a masa mięsa spadnie. Wtedy ten surowiec mógłby zajmować inne miejsce w składzie.

Na drugim miejscu jest świeże mięso indyka. Zawiera tłuszcze, białko i minerały. W tym przypadku również pamiętajmy o wodzie!

Kolejne są świeże całe jaja, które zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, kwasy nasycone oraz nienasycone oraz witaminy. 

Czwarte miejsce to świeża wątróbka z kurczaka, zawierająca sporo witaminy A, żelaza i białka.

Kolejne jest świeże mięso śledzia. Jest ono świetnym źródłem kwasów tłuszczowych. Pamiętajmy, że jak każde surowe mięso, śledź również w większości składa się z wody. Po jej usunięciu, zmniejsza swoją masę. 

Następna w składzie znajduje się świeża cała flądra, bogate źródło protein.

Siódme miejsce to świeża wątróbka z indyka. Znajdziemy w niej witaminę A, białko i żelazo.

Ósma jest świeża szyja kurczaka, kolejne źródło protein.

Potem są świeże serca z kurczaka i indyka, czyli źródło białka i witamin z grupy B.

Następnie jest dehydratyzowane mięso kurczaka i indyka. Dzięki temu, że mięso zostało wysuszone, zawiera znacznie więcej białka.

W karmie znajdziemy również: chrząstki z kurczaka – wspomagają stawy, korzeń cykorii – bogaty w inulinę, dehydratyzowane mięso ze śledzia – źródło białka, czerwona i zielona soczewica, zielony groszek oraz ciecierzycę – źródło węglowodanów i białka.

Podsumowanie

Karma marki Orijen to produkt o rewelacyjnym składzie. To porządna, mięsna mieszanka z dodatkiem warzyw i ziół. Większość pozycji w składzie stanowi mięso. Producent dokładnie precyzuje z jakim gatunkiem i z jakimi podrobami mamy do czynienia. Skład jest jasny, a każda pozycja opisana. Świadczy to o tym, że producent nie ukrywa przed klientem surowców słabej jakości.

Karma jest bogata w białko, a jego poziom jest ponadprzeciętny. Podobnie jak tłuszczu. Zawartość węglowodanów jest przeciętna. Skład karmy jest niebanalny, znajdziemy tu również czerwoną i zieloną soczewicę, czy korzeń cykorii. Ta karma z pewnością może stanowić pełnowartościowy posiłek dla psa, który dostarczy mu niezbędnych witamin i pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie. 

Cena karmy to ok. 330 zł za 12 kg.

Plusy:

+ świetny skład

+ jasny skład

+ sporo mięsa

+ ponadprzeciętna zawartość białka i tłuszczu

+ przeciętna zawartość węglowodanów

+ sporo warzyw

+ jest pełnowartościowym posiłkiem

Minusy:

– cena

Rzadko mamy do czynienia z psią karmą o tak dobrym składzie. Ten produkt to praktycznie samo mięso, urozmaicone smakiem warzyw z dodatkiem ziół. Brawo Orijen!

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 3

  2ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.