Nutra Nuggets – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 15 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Nutra Nuggets to amerykańska marka, produkująca karmy dla zwierząt. W swojej ofercie ma m.in. serię suchych karm, w której znajdziemy produkty dopasowane do różnych etapu rozwoju psa oraz o różnych wariantach smakowych. My zdecydowaliśmy się na Nutra Nuggets Maintenance for Dogs

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Jest to kompletna i w pełni zbilansowana karma dla dorosłych psów mało i średnio aktywnych. Zapewnia dostarczenie dorosłemu psu odpowiedniej ilości energii, chroniąc go jednocześnie przed niepożądaną nadwagą. Kurczak i tłuszcz z kurczaka, będące podstawowymi składnikami tego pokarmu, zapewniają jego wysoką przyswajalność, co z kolei pozwala zmniejszyć dzienną dawkę żywieniową. 

Skład karmy

Mączka z kurczaka, suszony ryż browarniany, jęczmień, kukurydza, otręby ryżowe, tłuszcz z kurczaka, suszona pulpa buraczana, dodatek smakowy z kurczaka, pochodne jaj, mączka rybna, siemię lniane, chlorowodorek glukozaminy 0,03% i siarczan chondroityny 0,01%.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 10000 IU, witamina D3 750 IU, witamina E 150 IU, chelat żelazowo-aminokwasowy (hydrat) 60 mg, chelat miedziano-aminokwasowy (hydrat) 7 mg, jednowodny siarczan żelaza 60 mg, pięciowodny siarczan miedzi 7 mg, jodek potasu 1,5 mg, chelat manganowo-aminokwasowy (hydrat) 20 mg, tlenek manganu 20 mg.

Analiza składu

Białko 21%, tłuszcz 12%, błonnik 3%, wilgotność 10%, włókno surowe 3,5%, popiół surowy 6%, wapń 1,1%, fosfor 0,8%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2,2%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,3%. 

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy mączkę z kurczaka. Dzięki temu, że mięso zostało zmielone i wysuszone, zawiera jeszcze więcej białka niż mięso surowe. Często jest to nawet trzykrotnie więcej.

Na drugim miejscu jest suszony ryż browarniany, czyli źródło węglowodanów. 

Trzecie miejsce to jęczmień, który również dostarczy węglowodany oraz witaminę B. 

Kolejne miejsce to kukurydza, czyli również węglowodany.

Czwarte miejsce zajmują otręby ryżowe. Otręby dostarczają witaminy, minerały, tłuszcze ale również sporo białka roślinnego. 

Następnie widzimy tłuszcz z kurczaka, który dostarczy energię oraz kwasy tłuszczowe.

Po tłuszczu mamy bogatą we włókna pulpę buraczaną

Ósmym składnikiem będzie dodatek smakowy z kurczaka

Tuż za nim są pochodne jaj. To nic innego jak pęknięte lub w inny sposób uszkodzone jaja. Ciężko jest określić ich jakość. Wiemy natomiast, że same jaja są bogate w witaminy, białko, aminokwasy i kwasy nasycone i nienasycone. 

Mączka rybna jest następna. Dzięki temu, że mięso zostało zmielone i wysuszone, może zawierać nawet czterokrotnie więcej białka niż surowe.

Oprócz tych głównych składników, znajdziemy tu również: bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 siemię lniane, minerały oraz dbające o stawy – glukozaminę i chondroitynę.

Podsumowanie

Karma Nutra Nuggets Maintenance for Dogs to produkt o kiepskim składzie. Nie jest ona w stanie zapewnić naszemu psu prawidłowego rozwoju, bo jest niczym innym jak roślinną mieszanką z niewielką zawartością mięsa. Wystarczy spojrzeć na składniki analityczne. Wtedy widzimy, że białko i tłuszcz jest poniżej przeciętnej, a zawartość węglowodanów ogromna.

Białko zwierzęce jest podstawowym składnikiem w diecie psa, taka śladowa ilość będzie dla niego niewystarczająca. Ta karma to w większości zboża, które poza węglowodanami, nie dostarczają do psiej diety niczego szczególnego. Producent nie przywiązuje wagi do dobrej jakości składników. 

Karma kosztuje ok. 140 zł za 15 kg. 

Plusy:

+ mączka z kurczaka na pierwszym miejscu w składzie

Minusy:

– mało białka i tłuszczu

– bardzo wysoka zawartość węglowodanów

– niska jakość produktów

– mało mięsa

– karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem

Ulepszacze smaku zapewne sprawią, że pies chętnie zjadłby tę karmę. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – czy zbożowa mieszanka z małą ilością mięsa niewiadomego pochodzenia, sprawi że będzie zdrowy, pełny energii i szczęśliwy? 

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.