Dolina Noteci Superfood – mokra karma dla psów

Aktualizacja: 18 października 2019 |

Kategoria: Karmy mokre |

Autor: Przemysław Śmit

Dolina Noteci to polska marka karm dla zwierząt. W swojej ofercie mają głównie karmy mokre. Marka ta ma ogromny wybór produktów o różnych wariantach smakowych oraz oczywiście dopasowanych do etapu rozwoju psa. W tej recenzji zajmiemy się wersją Dolina Noteci Superfood Kaczka i przepiórka.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Dolina Noteci Superfood to bezzbożowa karma dla psów oparta na wyjątkowych składnikach. 80% jej receptury stanowi mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (kaczka 54%, przepiórka 26%). Dodatkowo zawiera ona także świeże owoce oraz naturalne dodatki typu superfood, takie jak np. omułek nowozelandzki czy wodorosty morskie. Karma została przetworzona w minimalnym stopniu, aby zachować maksimum wartości odżywczych pochodzących z jej surowców. O jej wyjątkowości w dużym stopniu decydują wyselekcjonowane gatunki mięs wykorzystane w jej recepturze: 

Kaczka – pożywny i bogaty w białko szlachetny gatunek drobiu. Kaczki nie nadają się do typowego chowu przemysłowego. Pochodzą wyłącznie z małych hodowli, w których mogą swobodnie wychodzić na dwór i są karmione ziarnami zbóż. Kacze mięso, choć jest wysoko kaloryczne, zawiera jednak mnóstwo zdrowych tłuszczów i wyróżnia się korzystnym profilem niezbędnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Ponadto dostarcza dużą dawkę zapobiegającego anemii żelaza, będącego przeciwutleniaczem i zapobiegającego zmianom nowotworowym selenu oraz zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie skóry cynku, a także oddziałujących na cały organizm witamin z grupy B.

Przepiórka – wykwintne, jasnoróżowe mięso. W mięśniach tych ptaków dobrze ukrwione czerwone włókna mięśniowe przeważają nad białymi, a ponieważ są cienkie – mięso przepiórek jest delikatniejsze w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, a do tego dietetyczne i zalecane rekonwalescentom. Bogate w białko, ma w sobie mało wody i tłuszczu, a przy tym nie zawiera cholesterolu. Dostarcza potasu i miedzi – niezbędnych dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, fosforu – dbającego o kości i zęby oraz cynku – zapewniającego dobrą kondycję skóry i sierści.

 • Bez sztucznych aromatów, barwników i polepszaczy smaku, 
 • bez konserwantów, 
 • bez dodatku zbóż.

Skład karmy

Kaczka 54% (mięso 20%, wątroba, serca, żołądki), przepiórka 26% (tuszka), rosół, banan 2%, dynia 2%, substancje mineralne, szpinak 0,5%, gruszka 0,5%, drożdże piwne suszone 0,3% (źródło prebiotyków: mannanooligosacharydów i P-glukanów), siemię lniane 0,1%, nasiona babki płesznik, jukka Mojave, wodorosty morskie, omułek nowozelandzki zielonowargowy 0,02%, glukozamina 0,02%, siarczan chondroityny 0,02%.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina D3 450 IU, witamina E 40 mg, cynk (tlenek cynku, uwodniony chelat aminokwasowy) 49,5 mg, miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) 0,4 mg, jod (powlekany, granulowany jodan wapnia, bezwodny) 0,3 mg, selen organiczny wytwarzany przez szczep Saccharomyces cerevisiae CNCM |-3060 0,01 mg.

Analiza składu

Białko surowe 11%, tłuszcz surowy 7,5%, popiół surowy 2%, włókno surowe 0,8%, wilgotność 76%, wapń 0,3%, fosfor 0,25%.

W przypadku mokrych karm staramy się podawać wam informację o zawartości składników odżywczych w suchej masie. W tym przypadku, w suchej masie znajduje się 46% białka i 31% tłuszczu.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się kaczka. Mięso kaczki jest źródłem najbardziej wartościowego białka. Wątroba i serca są również źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

Druga jest przepiórka, która stanowi także dobre źródło białka, przy równocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Mięso to zawiera więcej związków mineralnych niż mięso zwierząt hodowlanych. 

Kolejny jest rosół. On z kolei ma pełnić tutaj rolę przyprawy. Ma nadać karmie smakowitość. 

Na miejscu czwartym jest banan, dostarcza psu węglowodanów, ale też potas, magnez oraz witaminę C i B6.

W składzie następną znajdziemy dynię, będącą źródłem błonnika. Jest bogata w beta-karoten (silny antyoksydant), potas, witaminę C i kwas foliowy.

Na kolejnych miejscach znajdziemy substancje mineralne, bogaty w żelazo i kwas foliowy – szpinak, źródło błonnika – gruszkę, zawierające sporą ilość białka oraz witaminy z grupy B – drożdże piwne, bogate w kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 siemię lniane, omułek nowozelandzki ma działanie przeciwzapalne oraz pozytywnie wpływa na stawy, źródło jodu, żelaza i wapnia – wodorosty morskie, a także jukę Mojave – sprzyjająca prawidłowemu działaniu przewodu pokarmowego i regulująca gospodarkę lipidowo-węglowodanową.

Podsumowanie

Karma Dolina Noteci Superfood Kaczka i przepiórka to produkt o bardzo dobrym składzie. Producent nie stosuje tutaj tanich surowców, a już tym bardziej nie maskuje ich w składzie, używając ogólników. Wręcz przeciwnie, mięsne surowce są szczegółowo opisane, więc mamy pełną świadomość, co wkładamy naszemu psu do miski.

Karma w zdecydowanej większości składa się z mięsa. Wszystko uzupełnia rosół, który dodaje karmie smaku, owoce, warzywa i wiele cennych składników. Wszystkie surowce składają się w jeden przemyślany skład. Cena nie jest wysoka, a skład karmy gwarantuje dobrą jakość.

Za puszkę o pojemności 400 gramów zapłacimy ok. 8 zł.

Plusy:

+ sporo mięsa

+ owoce i warzywa w składzie

+ jasny skład

+ niska cena

+ stanowi pełnowartościowy posiłek dla psa

+ bezpieczna dla psa

+ dostępność

+ różnorodność

Minusy:

– brak

Jest to karma naprawdę warta uwagi. Ma wszystko to czego pies potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać. Znajdziemy tu głównie mięso z dodatkiem superfoods, bez zbóż i sztucznych barwników. Jesteśmy na tak!

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 5

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.