Bozita Robur – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 18 marca 2020 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Bozita to marka produkująca swoje wyroby w Szwecji. Ma w swojej ofercie dwie serie karm suchych: Bozita oraz Bozita Robur. Wybraliśmy z tej oferty karmę Bozita Robur Sensitive Single Protein łosoś i ryż. Oprócz niej, do wyboru są również karmy dla szczeniaków, wrażliwych psów, seniorów, czy dla psów z nadwagą.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

„Robur” z łaciny to siła i wielkość! Bozita Robur Sensitive Single Protein łosoś i ryż jest karmą super premium dla psów wrażliwych, normalnie aktywnych, które zasługują na więcej niż „zwykły pokarm”. Składniki, które zostały użyte podczas produkcji odpowiadają najbardziej surowym standardom, pochodzą ze Szwecji i są poddawane wyłącznie delikatnej obróbce, aby zachować maksymalną wartość odżywczą.

Wysoka zawartość lekkostrawnego łososia skandynawskiego (10% stanowi świeży łosoś) to jedyne źródło białka zwierzęcego, które oprócz najlepszego smaku i najwyższej wartości białek zapewnia również doskonały stosunek Omega 3 i 6. Dzięki zamianie pszenicy na ryż, który jest głównym źródłem węglowodanów, karma ma bardzo niski potencjał alergenny i nadaje się doskonale dla psów z problemami układu trawiennego.

Bozita Robur Sensitive Single Protein w skrócie:

  • Karma super premium dla dorosłych psów.
  • Doskonała dla przeciętnie aktywnych psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym.
  • Najlepsza jakość ze Szwecji: najwyższa jakość surowców, surowe wytyczne prawne względem procesu produkcji karmy dla zwierząt i szwedzka hodowla charakteryzująca się od lat daleko idącą ochroną zwierząt i bezpieczeństwem.
  • 67% zwierzęcego białka: aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w proteiny.
  • Wysoka zawartość skandynawskiego łososia: 23% karmy, z tego 10% to świeży łosoś – najwyższa jakość surowców i wysoka akceptacja.
  • Bez pszenicy: lekkostrawna i wyjątkowo dobrze przyswajalna, z ryżem, który stanowi główne źródło węglowodanów.
  • Macrogard wspomaga układ immunologiczny: β-1,3/1,6 Glukan pozyskiwany ze ściany komórkowej drożdży, który wzmacnia układ odpornościowy, a ponadto jak wykazują badania korzystnie wpływa na leczenie zapaleń, infekcji bakteryjnych i alergii.
  • Glukozamina i chondroityna dla zdrowia stawów: zwiększa motorykę stawów i wspomaga utrzymanie oraz elastyczność chrząstki stawowej.
  • Omega 3 i Omega 6: zapewniają szeroką gamę właściwości wspierających zdrowie oraz potwierdzone korzystne oddziaływanie na skórę i sierść.
  • Działające prebiotycznie FOS: wzmagają trawienie i wspomagają wyważoną florę bakteryjną jelit.

Skład karmy

Łosoś* 23% (suszony łosoś 13%, świeży łosoś 10%), ryż*, kukurydza*, kiełki kukurydziane*, tłuszcz z kości* (tłuszcze zwierzęce z wołowiny i wieprzowiny), suszone ziemniaki*, suszona pulpa buraczana* (pozbawiona cukru), składniki mineralne, hydrolizowana ryba*, siemię lniane*, inulina z cykorii* (FOS) 0,63%, rozmaryn*, drożdże* (ß-1,3/1,6-Glukan) 0,05%, glukozamina* 0,05%, siarczan chondroityny* 0,004%. *Naturalne surowce.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15000 j.m., witamina D3 780 j.m., witamina E (octan all-rac-α-tokoferolu) 100 mg, witamina C 100 mg, tauryna 1000 mg, miedź (siarczan miedzi – pentahydrat) 23 mg, mangan (tlenek manganu) 10 mg, cynk (siarczan cynku – monohydrat) 102 mg, jod (jodan wapnia) 18 mg, selen (drożdże selenowe) 50 mg.
Dodatki technologiczne: naturalne przeciwutleniacze.

Analiza składu karmy

Białko surowe 21%, tłuszcz surowy 11%, popiół surowy 7%, włókno surowe 2%, wapń 1,4%, fosfor 1,1%, wilgotność 10%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,6%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się suszony i świeży łosoś, jest go 23% ogólnego składu karmy. Mięso ryb jest bogatym źródłem białka, zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne oraz kwasy tłuszczowe Omega 3. Część łososia została wysuszona, dzięki temu ma nawet kilkakrotnie więcej białka niż mięso surowe.

Drugie miejsce to ryż, czyli źródło węglowodanów. 

Trzecia jest kukurydza, czyli kolejne źródło węglowodanów. Nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa. Jest po prostu tanim wypełniaczem.

Następne są kiełki kukurydziane, czyli znów źródło węglowodanów. Tak samo jak poprzedni składnik, nie ma szczególnych wartości odżywczych.

Tłuszcz z kości wołowych i wieprzowych zajmuje piąte miejsce. Jest źródłem energii i kwasów tłuszczowych.

Na szóstym miejscu mamy suszone ziemniaki. Stanowią bezglutenowe źródło węglowodanów.

Kolejna jest bogata we włókno pokarmowe pulpa buraczana.

Ósme są niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki mineralne.

Hydrolizowana ryba znajduje się na miejscu dziewiątym i stanowi skoncentrowane źródło białka. Nie jest podane jaka ryba oraz jej część została poddana hydrolizie, np. mięso, szkielet lub płetwy.

Na miejscu dziesiątym znajduje się siemię lniane, bogate m.in. w witaminę E, cynk, kwasy tłuszczowe Omega 3, działa dobrze na trawienie oraz skórę i sierść.

Inulina z cykorii to naturalny prebiotyk, wspomaga budowę prawidłowej flory jelitowej.

Na dalszych miejscach składu znajdziemy: rozmaryn, zawierające białko i witaminy – drożdże, oraz wzmacniające stawy – glukozaminę i chondroitynę.

Podsumowanie

Reasumując, mamy przed sobą karmę o przeciętnym składzie, w której dominuje spora ilość węglowodanów. Plusem jest z pewnością łosoś na pierwszym miejscu w składzie i fakt, że jest to dobre źródło białka, zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne oraz kwasy tłuszczowe Omega 3.

Jednak ogólna zawartość białka w karmie jest poniżej przeciętnej. Kolejne miejsca to ryż, kukurydza i kiełki kukurydziane, czyli wspomniane źródło węglowodanów, które są tak naprawdę tanimi zapychaczami. W karmie brakuje nam większej ilości warzyw i owoców, z których pies czerpałby niezbędne witaminy.

Z pewnością na plus działa czytelność składu, ponieważ producent szczegółowo informuje klienta o tym, co znajduje się w środku, bez stosowania mylnych uogólnień.

Cena karmy wynosi około 210 zł za 12,5 kg.

Plusy:

+ surowce są w większości sprecyzowane

+ łosoś na pierwszym miejscu w składzie

Minusy:

– wysoka zawartość węglowodanów

– zawartość białka poniżej przeciętnej

– dużo zbóż

– stosowanie tanich zapychaczy

– niewielka ilość mięsa

– znikoma ilość warzyw

– cena

Jeśli szukacie dodatku do zbilansowanej diety psa, to ten produkt powinien się sprawdzić, jednak bazując tylko na tej karmie, możemy nie dostarczyć psu wszystkim niezbędnych minerałów.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.