Kategorie
Karmy suche

Bozita Naturals Original – sucha karma dla psów

Bozita jest marką produkującą swoje wyroby w Szwecji. Ma w swojej ofercie trzy serie karm suchych: Bozita Naturals, Bozita Robur oraz Bozita Nordic by Nature. Wybraliśmy z tej oferty karmę Bozita Naturals Original. Oprócz niej, do wyboru były również karmy dla szczeniaków, dorosłych psów, seniorów, dla wrażliwych psów czy dla dużych ras.

Co o karmie pisze producent?

Producent marki zapewnia, że składniki karm Bozita pochodzą z naturalnych szwedzkich gospodarstw, które kierują się szacunkiem do człowieka, zwierząt i środowiska. Właśnie z tego powodu w składzie nie ma żadnych zbędnych dodatków – wszystko jest w 100% naturalne, a jakość składników podlega regularnym kontrolom. Ponadto w Szwecji obowiązują surowe prawa dotyczące ochrony zwierząt i BHP. Wszystkie te czynniki są gwarancją, że twój pies otrzyma wysokowartościowe, pewne i smaczne posiłki bez antybiotyków.

Skład karmy Bozita Naturals Original został dopasowany do potrzeb żywieniowych dorosłych psów o umiarkowanej aktywności, wszystkich ras i wielkości. Dostarcza ona wszystkich substancji żywieniowych, które odpowiadają za dobre samopoczucie twojego psa. Świeże mięso kurczaka ze szwedzkich gospodarstw zapewnia intensywny smak i jakościowe białko. Fruktooligosacharydy równoważą florę bakteryjną, co poprawia trawienie i przyswajalność wartości odżywczych.

Skład karmy

Pszenica, kurczak (w tym świeży kurczak 4%), tłuszcz kostny, suszony łosoś, mączka mięsno-kostna, kiełki kukurydzy, suszona pulpa buraczana, kurczak hydrolizowany, minerały, drożdże.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 9400 j.m., witamina D3 980 j.m., witamina E (octan all-rac-alfa-tokoferylu) 60 mg, pentahydrat siarczanu miedzi 20 mg, tlenek manganu 8 mg, siarczan cynku jednowodny 85 mg, jodan wapnia jednowodny 2,3 mg, naturalny przeciwutleniacz.

Analiza składu karmy

Białko surowe 22%, tłuszcz surowy 11%, popiół surowy 6%, włókno surowe 3%, wapń 1,1%, fosfor 0,9%, wilgotność 10%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,3%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się pszenica. To tani zapychacz, który dodatkowo jest źródłem węglowodanów.

Na drugim miejscu znajdziemy kurczaka. To popularne źródło białka zwierzęcego. Składnik ten dostarcza psu również tłuszczy i minerałów. Nie dajmy się zwieść wysokiej ilości tego składnika na opakowaniu. Niestety, zawsze świeże mięso w większości składa się z wody. Oszacujmy zatem zawsze mniejszą ilość niż jest wskazane na opakowaniu.

Tłuszcz kostny zajmuje trzecie miejsce. Jest źródłem energii i kwasów tłuszczowych. Producent nie podaje z jakiego gatunku pozyskano ten surowiec.

Suszony łosoś to pozycja czwarta. Jest źródłem białka, a poddanie go procesowi wysuszenia sprawiło, że ma go jeszcze więcej niż świeży łosoś.

Mączka mięsno-kostna znajduje się na miejscu piątym i jest kolejnym źródłem białka. Niestety, jest to surowiec stosowany w tanich karmach i polega na wysuszeniu i zmieleniu zwierzęcych tkanek, w tym również, kości.

Szósta pozycja w składzie to dostarczające węglowodany i witaminę E kiełki kukurydzy.

Siódma pozycja to pulpa buraczana.

Na ósmym miejscu znajduje się kurczak hydrolizowany, czyli źródło białka. Znajdziemy tu mięso, podroby, skórę lub kości. Dzięki procesowi hydrolizy, przyswajalność białka jest lepsza.

Kolejne miejsca w składzie to minerały i drożdże. Te drugie są źródłem witamin z grupy B oraz minerałów. Zawierają też sporo białka.

Podsumowanie

Niestety skład karmy tej marki pozostawia wiele do życzenia. Zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu 12% a węglowodanów 57%. Tych ostatnich jest tutaj zdecydowanie za dużo. Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy bowiem pszenicę, czyli główne źródło węglowodanów. To bardzo tani zapychacz, który nie posiada praktycznie żadnych wartości odżywczych. W dobrej karmie, pszenica nigdy nie znajdzie się na pierwszym miejscu w składzie.

Drugie miejsce stanowi kurczak, który w 65% składa się z wody. W procesie produkcji ją utraci, a jego faktyczna ilość w karmie zmaleje. Tym samym zajmie dalsze miejsce w składzie. Na niekorzyść karmy działa też stosowanie przez producenta uogólnień, jak w przypadku tłuszczu kostnego. Nie podaje on z jakich gatunków został pozyskany surowiec. Nie możemy w tej sposób określić jego jakość i wartości odżywczych. Wręcz przeciwnie, konsument może mieć wrażenie, że producent w ten sposób chce zamaskować surowiec bardzo słabej jakości.

W składzie karmy znajdziemy suszonego łososia i kurczaka hydrolizowanego. Szkoda, że nie znajdują się na czołowych miejscach karmy, ale ich obecność i tak działa na plus w końcowej ocenie. Niepokoi nas jednak zwartość mączki mięsno-kostnej. To kolejny surowiec stosowany w tanich karmach. Pod tą nazwą mogą kryć się zmielone rogi, kopyta, jelita, krew czy skóra. Również brakuje tutaj konkretnej informacji od producenta.

Cena karmy nie jest wysoka i wynosi około 90 zł za 12 kg karmy.

Plusy:

+ niska cena

+ dostępność

Minusy:

– wysoka zawartość węglowodanów

– zawartość białka poniżej przeciętnej

– stosowanie uogólnień

– stosowanie tanich zapychaczy

– niewielka ilość mięsa

– pszenica na pierwszym miejscu!

Jeśli pszenica znajduje się na pierwszym miejscu w składzie, to wiedz, że z karmą jest coś nie tak. Niestety, ale ten produkt nie będzie stanowił pełnowartościowego posiłku dla twojego pupila. Dostarczy mu za to ponadprzeciętną ilość węglowodanów i kilka składników niewiadomego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.