Bosch Soft Adult Chicken & Banana – półwilgotna karma dla psów

Aktualizacja: 29 maja 2019 |

Kategoria: Karmy półwilgotne |

Autor: Przemysław Śmit

Bosch jest niemiecką marką, produkującą karmę dla zwierząt. Głównie skupia się na karmach suchych. Ma jednak w swojej ofercie również karmy półwilgotne i to na nich skupimy się w tej recenzji. Do analizy wybraliśmy wersję dla psów dorosłych z kurczakiem i bananem. Karma ta pochodzi z serii Bosch High Premium Concept Plus/Soft.

thumbnail

W tej linii znajdziemy karmy dla szczeniaków, psów dorosłych oraz seniorów. Szeroki jest też zakres smakowy. Znajdziemy w tej serii karmę z kurczakiem, batatami, kaczką, bananami, dzikiem, kozą itd.

Co o karmie pisze producent?

Producent marki zapewnia, że karma Bosch HPC Soft to zbalansowany i całościowy posiłek, przeznaczony dla psów wrażliwych. Wszystkie składniki pochodzą z regionu Badenii-Wirtembergii i są bardzo starannie przygotowywane, aby odpowiadać potrzebom psów wrażliwych i dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Aby wesprzeć organizm w rozwoju i regeneracji stawów, do karmy dodano chondroitynę i glukozaminę, które wzmacniają również kości. Ekstrakt z juki zmniejsza nieprzyjemny zapach kału. Korzeń cykorii dostarcza inuliny, która działa prebiotycznie i usprawnia działanie układu pokarmowego.

Karmy Bosch produkowane są wyłącznie z wyselekcjonowanych składników i surowców, które zapewniają wyjątkowy smak, optymalną przyswajalność i wysoką jakość dostarczanych wartości odżywczych. Składniki zwierzęce pochodzą jedynie z części nadających się do spożycia – również przez ludzi.

W celu zachowania niezbędnych witamin oraz kwasów tłuszczowych karmy bosch wzbogaca się mieszanką tokoferoli pochodzenia naturalnego. Karmiąc swojego psa jakościowymi karmami Bosch, możesz mieć pewność, że zostaną mu dostarczone wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Skład karmy

Świeży kurczak min. 60%, skrobia ziemniaczana, banan suszony 8%, białko ziemniaczane, hydrolizat białka (pochodzenia roślinnego), groch suszony, włókna celulozowe, łupiny babki, sproszkowana cykoria 0,4%, drożdże suszone, chlorek sodu, glukozamina, siarczan chondroityny, juka suszona.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 12000 j.m., witamina D3 1200 j.m., witamina E [octan all-rac-α tokoferolu] 70 mg, witamina B1 10 mg, witamina B2 10 mg, witamina B6 6 mg, witamina B12 40 mcg, biotyna 350 mcg, kwas pantotenowy 20 mg, niacyna 40 mg, kwas foliowy 2 mg, witamina C 80 mg, chlorek choliny 1350 mg, cynk [jednowodny aminokwasowy chelat cynku] 25 mg, miedź [pięciowodny siarczan miedzi(II)] 10 mg, kobalt 0,20 mg, mangan 3 mg, jod [bezwodny jodan wapnia] 2 mg, selen [selenin sodu] 0,20 mg, cynk [tlenek cynku] 70 mg, żelazo 130 mg, przeciwutleniacze, konserwanty.

Analiza składu

Białko surowe 21%, tłuszcz surowy 14%, popiół surowy 7%, włókno surowe 2,5%, wapń 1,4%, fosfor 1%, magnez 0,07%, potas 1,1%, sód 0,25%, wilgotność 18%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie karmy znajdziemy świeżego kurczaka. To popularne źródło białka zwierzęcego. Składnik ten dostarcza psu również tłuszczy i minerałów. Nie dajmy się zwieść wysokiej ilości tego składnika na opakowaniu. Niestety, zawsze świeże mięso w większości składa się z wody. Oszacujmy zatem zawsze mniejszą ilość niż jest wskazane na opakowaniu.

Drugie miejsce to skrobia ziemniaczana, czyli źródło węglowodanów.

Banan znajduje się na trzecim miejscu i również dostarcza psu węglowodanów, ale też potas, magnez oraz witaminę C i B6.

Czwarte miejsce należy do białka ziemniaczanego. Białko to zawiera niższą zawartość protein niż te pochodzenia zwierzęcego.

Na piątym miejscu znajdziemy hydrolizat białka pochodzenia roślinnego. To źródło białka, ale podobnie jak pozycje wyżej, posiada go mniej niż białko zwierzęce. W tym przypadku białko zostało poddane procesowi hydrolizy. Dzięki temu organizm psa łatwiej przyswoji białko i zwiększy strawność.

Szóste miejsce to groch suszony, który jest kolejnym źródłem węglowodanów. Dostarcza też potas, kwas foliowy oraz witaminę A, K i B6.

W składzie kolejną pozycją są włókna celulozowe. Później znajdziemy cykorię, stanowiącą naturalny prebiotyk, drożdże (źródło witamin z grupy B oraz białka), glukozaminę (wzmacnia stawy), chondroitynę (również wzmacnia stawy) oraz minerały.

Podsumowanie

Wybrana przez nas karma marki Bosch z linii Bosch High Premium Concept Plus/Soft jest karmą przeciętną. Na pierwszym miejscu znajdziemy kurczaka, za co karma otrzymuje od nas plusa. Niestety, w składzie znajdziemy sporą ilość ziemniaków i składników pochodzenia roślinnego. Należy wziąć pod uwagę, że to one mogą podwyższyć poziom białka w tej karmie.

Karma jest pólwilgotna, więc pies nie będzie miał problemu z pogryzieniem kawałków. Warto zaznaczyć, że karma nie zawiera zbóż. Dzięki temu zmniejsza ryzyko alergii u psa.

Przybliżona zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu 17% a węglowodanów 48%. Jest to całkowicie przeciętna proporcja.

Skład karmy nie jest na najwyższym poziomie, ale nie jest też zły. Jesteśmy zdania, że w karmie zdecydowanie brakuje większej ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Do karmy dodalibyśmy jeszcze kilka rodzajów warzyw, aby wzbogacić ją o konieczne do poprawnego funkcjonowania psa – witaminy. Omawiana karma jest przeciętnej jakości i wymaga wprowadzenia kilku poprawek. Na pewno nie może stanowić wystarczającego i jedynego źródła pożywienia dla psa.

Cena karmy to około 175 zł za 12,5 kg.

Plusy:

+ cena

+  dostępność, marka jest popularna

+ kurczak na pierwszym miejscu w składzie

+ brak zbóż

+ jest półwilgotna

Minusy:

– przeciętna zawartość białka, tłuszczy i węglowodanów

– mała zawartość warzyw

– mała zawartość mięsa

– ma konserwanty

– nie jest wystarczającym i jedynym pożywieniem dla psa

Półmokra karma o przeciętnym składzie. Gdyby zebrać razem ziemniaki w niej zawarte, na pewno zajęłyby czołowe miejsce. To całkowicie zwykła karma, która nie zrobi krzywdy twojemu psu, ale nie będzie też źródłem wszystkich niezbędnych mu minerałów.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.